Żywienie w przedszkolu

Do pobrania: Prezentacja żywienie niejadka

JADŁOSPIS  OD 15.01.2021 DO 28.01.2021

 

Data Śniadanie Obiad Podwieczorek
15.01

pt.

Pieczywo mieszane z masłem, szynką biała, ogórkiem zielonym i cebulką zieloną, kawa na mleku. Krupnik z jarzyną, leczo z kiełbasą, pomidorami, papryką, pieczarkami, cukinią i cebulą z makaronem,  kompot.  Banan.
18.01

pn.

Pieczywo mieszane z masłem, pastą z żółtego sera i rzodkiewki, herbata z cytryną. Zupa z brokuł z jarzyną i ziemniakami, ryż z jabłkiem, kompot. Napój mleczno-owocowy.
19.01

 wt.

Pieczywo mieszane z masłem, i miodem, zupa mleczna z płatkami owsianymi. 1/2 gruszki. Rosół z lanym ciastem i jarzyną sztuka mięsa gotowanego, ziemniaki z kapustą, kompot. Legumina.
20.01

śr.

Pieczywo mieszane z masłem, schabem ze wsi i papryką, herbata z mlekiem. Krem z buraków z jarzyną,klops rybny, ziemniaki, surówka z kapusty białej i marchwi, kompot. Kisiel z owocami.
21.01

czw.

Bułki wieloziarniste z masłem, pomidorem, papryką i rzodkiewką, 1/2 jajka, kakao. Zupa ogórkowa z jarzyną i ziemniakami, sałatka z kurczaka, boczku i pory z kaszą jęczmienną, kompot. Jogurt naturalny z musem truskawkowym.
22.01

pt.

Pieczywo mieszane z masłem, szynką z indyka, papryką i ogórkiem konserwowym, herbata z mlekiem.  Zupa koperkowa z jarzyną i kaszą manną, kluski z serem, surówka z marchwi, kompot. Winogrona, pałki kukurydziane.
25.01

pn.

Pieczywo mieszane z masłem, pastą jajeczną, kawa na mleku. Zupa z dyni z jarzyną i kaszą jaglaną, makaron ze szpinakiem w sosie śmietanowym, kompot. Wafle ryżowe z musem jabłkowym.
26.01

wt.

         

  

Pieczywo mieszane z masłem, makrelą wędzoną i ogórkiem kiszonym, herbata z cytryną. Rosół z makaronem i jarzyną, nugettsy z kurczaka, ziemniaki, surówka z kapusty pekińskiej, pomidorów, papryki, ogórków zielonych i kukurydzy, kompot Gruszka, wafle tortowe.
27.01

   śr

Pieczywo mieszane z masłem,papryką i rzodkiewką, frankfruterki na gorąco z ketchupem, kawa na mleku. Zupa pomidorowa z ryżem i jarzyną, jajko w sosie koperkowym, ziemniaki, fasolka szparagowa, kompot. Galaretka z owocami.
28.01

czw.

Pieczywo mieszane z masłem, polędwicą tradycyjną, pomidorem i cebulką zieloną na listku sałaty,  herbata z mlekiem. Rosół z makaronem i jarzyną, gulasz wołowy z ogórkiem kiszonym, kaszą gryczaną, kompot. Sok wieloowocowy, pałki kukurydziane.

WODA  MIĘDZY POSIŁKAMI