Bieg Przedszkolaka

7czerwca odbył się kolejny Bieg Przedszkolaka na Burloch Arenie, dzieci wystartowały w 4 różnych kategoriach wiekowych (rocznik 2015, 2016, 2017, 2018). Rywalizacja była zacięta a duch walki sportowy. Trzech najlepszych zwycięzców z każdej kategorii otrzymało na zakończenie puchar. Ponadto każde dziecko biorące udział w zawodach, otrzymało pamiątkowy medal oraz słodki upominek. .

Przedszkoliada

Dzieci mogły wziąć udział w profesjonalnym treningu piłkarskim, oczywiście dostosowanym do ich poziomu i umiejętności. Wszystko po to, by zaszczepić u nich ducha sportowego, zaprezentować czym jest piłka nożna i zachęcić do treningów. Oczywiście decyzja należy teraz do rodziców, na pewno warto sprawdzić, czy dziecko ma talent sportowy, czy to akurat piłka nożna jest jego pasją. Przede wszystkim ważny jest ruch i aktywność fizyczna w jakiejkolwiek formie.

Festyn Rodzinny

13 maja odbył się w naszym przedszkolu Festyn Rodzinny. Po oficjalnym otwarciu imprezy, scenę przejęły dzieci z wszystkich grup, prezentując program artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty. Po części artystycznej przyszedł czas na wspólną zabawę. Atrakcji nie brakowało. Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym oraz wielu atrakcjom, na twarzach dzieci nieustannie gościł uśmiech. Była to doskonała okazja do integracji całej społeczności przedszkolnej.

Wizyta przedszkolaków w Straży Pożarnej

6 maja przedszkolaki udały się z wizytą do Straży Pożarnej. W trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich, sprzęt, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej.

Quiz ekologiczny

29 kwietnia został zorganizowany quiz ekologiczny w starszych grupach. Celem było kształtowanie postaw proekologicznych wobec Ziemi i świata przyrody, utrwalenie umiejętności prawidłowego segregowania odpadów, zebranie i utrwalenie zdobytych wiadomości z ekologii.

Wielkanoc w przedszkolu

Z okazji Świąt Wielkanocnych dzieci z gr. „Tygryski” i „Słoneczka” przygotowały przedstawienie pt: „Wielkanocne tradycje”. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów od Zajączka.

Powitanie wiosny

Wreszcie nadszedł Pierwszy Dzień Wiosny. Świętowanie powitania Wiosny rozpoczęło się od zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki oraz wysłuchały opowiadań o nadejściu wiosny.  A na zakończenie radośnie pomaszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna. 

Dzień Bezpiecznego Internetu

8 lutego obchodzilismy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został pogadanką nauczycielki na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. 

Akademia zdrowego uśmiechu

W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Podczas spotkania dzieci poznały zasady prawidłowego szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania. Dzieci mogły poznać wyposażenie gabinetu stomatologicznego i zobaczyć jak wygląda leczenie chorego ząbka z perspektywy maskotki „Dinusia”. 

Spotkanie z policjantem

20 stycznia dzieci miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Policjantem, który przybliżył im temat bezpieczeństwa i dobrych zachowań. Przedszkolaki poznały także zawód policjanta.

Filharmonia Przedszkolaka

10 stycznia dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z muzyką na żywo. Przedszkolaki poznały jak brzmi flet oraz usłyszeli różne dźwięki płynące z tego instrumentu.

Mikołaj w przedszkolu

6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość święty Mikołaj .  Już od samego rana dzieci pięknie wystrojone z podekscytowaniem nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka. Przedszkolaki przywitały Mikołaja wierszem i piosenką, za co zostały obdarowane wspaniałymi upominkami.

Górnik w przedszkolu

3 grudnia  przedszkole odwiedził górnik, który zapoznał dzieci z ciekawostkami o swojej pracy.  Podczas spotkania przedszkolaki miały także okazję zobaczyć górniczy strój galowy. Wspólnie liczyły wraz z gościem ile guzików posiada jego mundur galowy. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana –  czako .

Spotkanie z pracownikiem schroniska „Fauna” w Rudzie Śląskiej

26 listopada nasze przedszkole odwiedził pracownik schroniska dla zwierząt w towarzystwie psa. Podczas spotkania przedszkolacy wzbogacili swoją wiedzę na temat życia psów i kotów. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta (jak prawidłowo opiekować się pupilami w domu, czym je należy karmić), co to za miejsce-schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym.

Wirusoochrona i Światowy Dzień Czystych Rąk

Nasze przedszkolaki  wzięły udział w akcji informacyjno-edukacyjnej „Wirusochrona”. W ramach akcji odbyły się pogadanki, dzieci oglądały film edukacyjny, rozwiązywały wspólnie krzyżówkę, kolorowały ilustracje, śpiewały piosenkę o wirusach oraz wzięły udział w zabawie badawczej mającej na celu ukazanie jak szybko przenoszą się wirusy. Dowiedziały się jakie są skuteczne sposoby ochrony przed wirusami, jak ważne jest zasłanianie nosa i ust by uchronić siebie i innych przed zarażeniem oraz jak prawidłowo myć ręce. Uświadomiono również najmłodszym rolę zdrowego stylu życia (zdrowego odżywiania i ruchu na świeżym powietrzu) w budowaniu odporności organizmu.

Filharmonia Przedszkolaka

18. 10 odbyło się drugie spotkanie z Filharmonią Przedszkolaka.  Pan Mirek przywiózł kolejnego gościa – muzyka, pana Mariusza – skrzypka. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć jak wyglądają skrzypce,  z jakich części są zbudowane, jak brzmią , ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z tym instrumentem.

Poznajemy zawód intendentki i kucharki

06.10 odbyło się spotkanie z panią intendentką i kucharkami. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca kucharki oraz jak wygląda strój kucharza. Pani Beata zachęciła przedszkolaki do zdrowego odżywiania, co jest ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia dzieci. Przedszkolaki obiecały paniom, że będą zjadać całe porcje przygotowywanych posiłków w przedszkolu:)

Filharmonia przedszkolaka

„Filharmonia Przedszkolaka” to program edukacyjny dla dzieci  wieku 3-6 lat. W ramach filharmonii odbywają się cykliczne spotkania podczas których muzycy uczą najmłodszych poprzez zabawę, pokazują instrumenty i wykonują utwory dopasowane do wieku dzieci. 04.10 odbyło się pierwsze spotkanie , dzieci zapoznały się z wyglądem fagotu i jego brzmieniem.

Dzień Jabłka

28 września obchodzilismy Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy było zachęcanie dzieci do spożywania owoców, a w szczególności jabłek. Poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Jadły jabłka, piły sok z jabłek, ciasto z jabłek, rozwiązywały zagadki. Dzieci dowiedziały się również o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyły na ilustracjach etapy rozwoju jabłka. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. Dzieci wykonały także pracę plastyczną przedstawiającą jabłko .

W poszukiwaniu Pani Jesieni

23 września przedszkolaki wybrały się na spacer w poszukiwaniu Pani Jesieni. Dzieci podziwiały piękno przyrody i odkrywały jej sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Podczas spaceru dzieci zbierały „jesienne skarby”- liście i kasztany. Po powrocie do przedszkola dzieci umieściły jesienne skarby w kąciku przyrody.

Order uśmiechu

Dnia 21.09 obchodziliśmy światowy dzień orderu. W tym roku ten zacny order otrzymała nasza Pani dyrektor , bo otrzymaniu największej liczby głosów. Gratulujemy!!!!

Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci. Już od samego rana w grupach panowała wesoła atmosfera. Były zabawy muzyczno – ruchowe, zabawy z chustą animacyjną. Nauczycielki wspólnie z dziećmi zakopały kapsułę czasu w której umieszczono rysunki dzieci. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania każdy przedszkolak otrzymał dyplom i balon. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci. 

Dzień Kropki

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odwagi i zabawy. Dzieci oglądały bajkę jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. W każdej grupie odbyły się zabawy z kropką w roli głównej. Na koniec obchodów dzieci wykonały piękne prace plastyczne

Dzień Sportu

10.09. w piątek odbył się w naszym przedszkolu Dzień sportu. Głównym celem było zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacanie przeżyć . Każde prawidłowo wykonane ćwiczenie budziło w dzieciach ogromna radość i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania.