Wszystko o wszawicy

Wszawica – co to za choroba
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.

Co powoduje wszawicę?

Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).

Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?

Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalny i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.

Jak leczyć wszawicę?

W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).

Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.

Kiedy wszawica jest wyleczona?

Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się na opakowaniu i/lub ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.

Profilaktyka wszawicy?

Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy. Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację

Jak zapobiegać wszawicy?

Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

 • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
 • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
 • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
 • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
 • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

 

Czego nie należy robić?

Nie wolno!!! Stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mogą one działać toksycznie i/lub drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.

Bezwzględnie nie wolno!!!

Piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.

Dlaczego wszawica powraca?

Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi.

 

Do pobrania:

Plakat

Ulotka

Broszura

Wyjazd do Bytomskiego Centrum Kultury

22 lutego wybraliśmy się na spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Dzieci zostały przeniesione w krainę pełną tajemnic, wyzwań i niezwykłych przygód bohaterów- Alicji, Kota czy Kapelusznika. Dzieciaki wróciły bardzo zadowolone.

Świąteczne warsztaty

11 grudnia odbyły się świąteczne warsztaty z udziałem rodziców.  Celem było wykonanie  ozdób bożonarodzeniowych.  Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby , wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie

Mikołaj w przedszkolu

Wizyta św. Mikołaja w przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wreszcie nadszedł ten upragniony dzień!… W środę 6 grudnia przedszkolaki już od rana czekały na Mikołaja. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było z daleka. Mikołaj nie zawiódł dzieci i zawitał do naszej placówki. Dzieci z ogromną radością i szczerym zaangażowaniem przywitały szacownego gościa śpiewając mu piosenki. Oczywiście Mikołaj przywiózł ze sobą prezenty, które bardzo spodobały się dzieciom.

Wizyta Górników w przedszkolu

04 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu emerytowanych górników, z okazji ich święta, czyli Dnia Górnika. Dzieci wzbogaciły swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Miały również okazję przyjrzeć się z bliska sprzętom potrzebnym w pracy pod ziemią. Przedszkolaki dowiedziały się także, dlaczego na czapkach są pióra w różnych kolorach oraz zobaczyły jak wygląda ubiór galowy i roboczy górnika. Na zakończenie dzieci i panie nauczycielki serdecznie podziękowały gościom za miłe spotkanie.

Koncert Orkiestry Górniczej

30 listopada w ramach „Tygodnia Śląskiego” gościliśmy w przedszkolu Górniczą Orkiestrę. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły nie tylko instrumenty, ale także stroje górniczych muzyków. Dzieci miały okazję posłuchać wielu przyśpiewek i znanych utworów, które swoimi dźwiękami porywały do tańca wszystkich.

Śląska Starka

29 listopada w ramach „Tygodnia Śląskiego” odwiedziła nas Pani Justyna , Śląska Starka. Spotkanie było okazją do zapoznania się z kulturą i tradycją śląską.

Przetarg 2024

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Wesołej Rodzinki w Rudzie Śląskiej ogłasza zamówienie publiczne w trybie podstawowym na podstawie art. 275 ustawy na zakup wraz z dostawą artykułów żywnościowych przeznaczonych na żywienie dzieci w terminie 01.01.2024r do 31.12.2024r.
Szczegółowe informacje na stronie ezamówienia.gov.pl. Wszystkie pliki do pobrania dostępne w zakładce Przetarg 2024.

Przetarg 2024

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Wesołej Rodzinki w Rudzie Śląskiej ogłasza zamówienie publiczne w trybie podstawowym na podstawie art. 275 ustawy na zakup wraz z dostawą artykułów żywnościowych przeznaczonych na żywienie dzieci w terminie 01.01.2024r do 31.12.2024r.
Szczegółowe informacje na stronie ezamówienia.gov.pl

Pliki do pobrania
Specyfikacja warunków zamówienia SWZ
Załącznik 1a
Załącznik 1b
Zalacznik nr 1 – FORMULARZ OFERTY
Zalacznik nr 2 – OSWIADCZENIE WYKONAWCY(1)
Zalacznik nr 3-OPIS PRZEDMIOTU ZAMOWIENIA(1)
Zalacznik nr 4 – PROJEKT UMOWY
Zalacznik nr 5 do SWZ – WYKAZ DOSTAW
Zalacznik nr 6 do SWZ -OSWIADCZENIE

Protokół z otwarcia ofert

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty (1)

Wyjazd do Domu Kultury w Bielszowicach

17 listopada dzieci z gr. Smerfy i Tygryski udały się do Domu Kultury w Bielszowicach na musical ,,Maja ratuje planetę”. Celem przedstawienia było uwrażliwienie dzieci na przyrodę, zwierzęta i na to jak ważne jest bycie a nie posiadanie.

Dzień Praw Dziecka

W poniedziałek 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzień ten obchodzony jest na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.Rozmawialiśmy o prawach dziecka, oglądaliśmy film edukacyjny „Prawa dziecka ważna sprawa” oraz kolorowaliśmy ilustracje.

Spotkanie z policjantem

6 października przedszkolaki  gościły u siebie Panów Policjantów. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z  pojęciem BEZPIECZEŃSTWA na drodze, w kontaktach z osobami obcymi, dziecko samo w domu, bezpieczeństwo na placu zabaw, zakazu oddalania się samemu z domu oraz z przedszkola. Policjanci przybliżyli dzieciom specyfikę swojej pracy. Zwrócili uwagę na ważne alarmowe numery telefonów.  Dzieci zapoznały się z umundurowaniem Policjanta oraz akcesoriami, których używa Policja

ZuchyAdres mailowy nauczyciela:
mrogala@wesolarodzinka9.pl
bbarzyk@wesolarodzinka9.pl

Konsultacje
pani Beata
wtorek 8:00-8:30
czwartek 15:30-16:00

pani Marzena
poniedziałek 15:30-16:00
wtorek 9:00-9:30

Programy i projekty realizowane w grupie:

„Dzieci uczą rodziców” , „Zabawa sztuką”, „Sekrety dobrego zachowania”
Kubusiowi przyjaciele natury – ogólnopolski program poświecony tematyce ekologicznej.


Wiosna w ogrodzie

 


Zamierzenia wychowawczo dydaktyczne  na kwiecień 

 • wyrabianie nawyku dbania o książki, kształtowanie nawyku czytania i oglądania książek, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, rozwijanie sprawności fizycznej, umiejętności współpracy i pamięci ruchowej,
 • poznanie kształtu litery f, F, ł, Ł, w, W, rozwijanie świadomości fonologicznej i słuchu fonematycznego, wprowadzenie do pisania i czytania, utrwalanie poznanych liter, kształtowanie właściwych zachowań podczas pobytu w bibliotece, kształtowanie nawyku czytania książek, utrwalenie wiadomości dotyczących książek,  
 • zapoznanie ze znakiem odejmowania, doskonalenie umiejętności przeliczania i odejmowania, rozwijanie umiejętności prawidłowego używania liczebników porządkowych, 
 • wzbogacanie wiadomości na temat bogactw naturalnych, wzbogacanie wiadomości na temat podwodnych zwierząt,
 • rozwijanie postawy proekologicznej, budowanie poczucia odpowiedzialności za Ziemię, wzbogacenie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, zapoznanie ze sposobami oszczędzania wody,
 • uwrażliwianie na otaczającą przyrodę, poznanie sposobów na pomaganie owadom, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, poszerzanie wiadomości o zwierzętach mieszkających na łące,
 • wdrażanie do posługiwania się adresem, doskonalenie pamięci słuchowej,
 • utrwalenie znajomości numerów alarmowych, rozwijanie umiejętności pracy w grupie
 • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, klasyfikowanie figur geometrycznych i utrwalanie ich nazw, doskonalenie umiejętności pracy w grupie
 • utrwalenie wiadomości na temat służb ratunkowych i numerów alarmowych, wzbogacanie wiedzy na temat pracy lekarza, kształcenie umiejętności rozmawiania z dyspozytorem w czasie wzywania pomocy, zachęcanie do starannego wykonywania prac plastyczno-technicznych

Konkurs Samby

 


Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne styczeń:

 • poznanie różnych sposobów odmierzania czasu i wybranych zwyczajów związanych z żegnaniem starego roku a witaniem nowego, 
 • rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem 
 • zachęcanie do celebrowania ważnych wydarzeń w gronie rodzinnym
 • poznanie kształtu litery l, L, rozwijanie świadomości fonologicznej i słuchu fonematycznego, wprowadzenie do pisania i czytania
 • kształtowanie sprawności manualnej, 
 • wdrażanie do porządkowania sali po zakończonej zabawie
 • rozpoznawanie i pisanie po śladzie cyfry 7, określanie jej aspektu kardynalnego, porządkowego i miarowego, utrwalanie nazw dni tygodnia, doskonalenie umiejętności odwzorowywania, wdrażanie do uważnego słuchania utworów literackich, rozwijanie sprawności manualnej, 
 • budowanie wiary we własne siły
 • zapoznanie z cyklicznością pór roku i nazwami miesięcy, umuzykalnianie,
 • zachęcanie do wspólnego spędzania czasu na zgodnej zabawie
 • rozwijanie tężyzny fizycznej,
 • poznanie zasad sportowego zachowania, zachęcanie do zachowania postawy fair play podczas zabaw
 • poznanie kształtu litery u, U, rozwijanie świadomości fonologicznej i słuchu fonematycznego, wprowadzenie do pisania i czytania doskonalenie umiejętności tworzenia zdań, 
 • wdrażanie do zachowania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw
 • rozpoznawanie i pisanie po śladzie cyfry 8, określanie jej aspektu kardynalnego, porządkowego i miarowego, doskonalenie umiejętności odwzorowywania,
 •  rozwijanie logicznego myślenia poprzez wyciąganie wniosków z przeprowadzonego eksperymentu, 
 • wdrażanie do przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie
 • poznanie wybranych utworów z repertuaru muzyki klasycznej, kształtowanie umiejętności wokalnych i poczucia rytmu
 • poszerzanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie czułości zmysłu dotyku, zachęcanie do dzielenia się przyborami podczas wykonywania pracy plastycznej
 • poznanie znaczenia słowa „szacunek” w odniesieniu do osób starszych, kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, uwrażliwianie na potrzeby ludzi starszych
 • poznanie kształtu litery s, S, rozwijanie świadomości fonologicznej i słuchu fonematycznego, wprowadzenie do pisania i czytania, 
 • rozpoznawanie i pisanie po śladzie cyfry 9, określanie jej aspektu kardynalnego, porządkowego i miarowego 
 • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat swoich upodobań i emocji, poznanie zwyczajów karnawałowych w Polsce i na świecie, 
 • poznanie kształtu litery b, B, rozwijanie świadomości fonologicznej i słuchu fonematycznego, wprowadzenie do pisania i czytania, utrwalanie poznanych liter, 

Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne na listopad

 • poznanie pojęć: patriotyzm, ojczyzna, troska, poszerzanie słownika czynnego, 
 • rozpoznawanie i podawanie nazw niektórych symboli narodowych,
 • rozwijanie sprawności fizycznej, 
 • rozwijanie wrażliwości, empatii, umiejętności nazywania uczuć i emocji
 • poznanie kształtu litery m, M, T,t , D, d,y zachęcanie do nauki czytania, doskonalenie słuchu fonematycznego, dokonywania analizy sylabowej i głoskowej,
 •  rozwijanie sprawności manualnej,
 •  wprowadzenie do rozumienia żartów słownych, rozwijanie umiejętności odróżniania fikcji od rzeczywistości
 • rozpoznawanie i pisanie cyfry 4,5 ćwiczenie aspektu kardynalnego i porządkowego liczby 4, rozwijanie umiejętności przeliczania, doskonalenie układania rytmów, 
 • doskonalenie umiejętności wchodzenia w role
 • utrwalenie kształtu i nazw figur geometrycznych, 
 • rozwijanie umiejętności muzycznych, rozwijanie pamięci słuchowej i słuchu muzycznego, rozwijanie umiejętności wokalnych,
 • rozwijanie umiejętności uważnej obserwacji zachowania kolegów i koleżanek
 • rozwijanie sprawności manualnej, wrażliwości sensorycznej, różnicowania faktur dotykiem, doskonalenie współpracy,
 •  rozwijanie umiejętności rozumienia sygnałów werbalnych i symboli
 •  ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z wygraną i porażką podczas gier zespołowych
 • poszerzanie wiedzy na temat ptaków odlatujących i pozostających w Polsce,
 •  kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, przeliczania i rozwiązywania zadań z treścią, 
 • wzmacnianie wiary we własne możliwości
 • poszerzanie wiedzy na temat przedmiotów do utrzymania czystości i pielęgnacji włosów, wdrażanie do utrzymywania higieny osobistej
 • rozwijanie umiejętności klasyfikacji, 
 • kształtowanie umiejętności odwzorowywania, 
 • doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków z przeprowadzonego eksperymentu, 
 • rozwijanie mowy i wymowy, 
 • poznanie nazw różnych aktywności fizycznych, rozwijanie sprawności fizycznej, nabieranie wiary we własne umiejętności muzyczne
 • poznanie wybranych zasad zdrowego stylu życia, , 
 • zachęcanie do odkrywania nowych smaków,  kształcenie umiejętności wielozmysłowego poznawania różnych artykułów,
 •  kształcenie motoryki małej

 


Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne na październik:

 • zapoznanie ze zmianami w świecie jesiennej przyrody
 • poszerzenie wiedzy o owocach dojrzewających jesienią,
 • rozpoznawanie jadalnych części roślin, odróżnianie, które rosną pod, a które nad ziemią,

 • rozwijanie ciekawości poznawczej, umiejętności formułowania hipotez,

 • poszerzanie słownika czynnego o pojęcia związane z częściami roślin,

 • stosowanie się do zasad bezpieczeństwa,

 • odróżnianie środowiska parku i lasu, zdobycie wiedzy o tym, dlaczego liście zmieniają kolor,

 • rozwijanie logicznego myślenia,

 • doskonalenie percepcji słuchowej,

 • rozwijanie empatii i wrażliwości w stosunku do zwierząt

 • rozwijanie sprawności manualnej,

 • kształcenie zmysłów (wzroku, dotyku),

 • stosowania się do instrukcji słownej i obrazkowej,

 • wzmacnianie poczucia własnej wartości,

 • rozwijanie słuchu fonematycznego
 • kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów i podawania jego wartości
 • rozpoznawanie znaku graficznego wybranych liter i cyfr oraz podawanie ich nazw
 • rozwijanie pamięci, uwagi podczas nauki wierszy, rymowanek
 • rozwijanie poczucia rytmu i pamięci muzycznej
 • poznanie nawyków zdrowotnych i żywieniowych wpływających na zdrowie
 • dostrzeganie potrzeb innych osób

 


Dzień chłopca

 


Bezpieczni na drodze

 


Zuchy w poszukiwaniu skarbów jesieni 


Zuchy pokazały, że kochają przyrodę i włączyły się w ogólnopolską kampanię „Przytul się do drzewa” 

Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne na wrzesień:

 • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
 • poznanie sposobów kulturalnego powitania, podziękowania i poproszenia o pomoc,
 • rozwijanie sprawności manualnej, rozwijanie uważności, doskonalenie orientacji w schemacie ciała,
 • poznanie słów oznaczających przeciwieństwa, rozwijanie umiejętności analizy sylabowej i uważnego słuchania, rozwijanie współpracy, integracja grupy, rozwijanie dbałości o innych
 • układanie planu dnia, rozwijanie umiejętności przeliczania, rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej, sprawności językowej i słuchu fonemowego,
 • wzbogacanie wiadomości na temat cech wspólnych dzieci w grupie, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
 • rozwijanie słuchu muzycznego, motoryki dużej i małej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej,
 • wdrażanie do bycia odpowiedzialnym za siebie i innych w grupie, współdziałanie
 • rozszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze oraz umiejętności logicznego myślenia,
 • rozwijanie słuchu fonematycznego
 • rozwijanie umiejętności klasyfikacji, kształtowanie umiejętności odwzorowywania, doskonalenie umiejętności podawania nazw figur geometrycznych,
 • rozwijanie sprawności fizycznej i manualnej,
 • nabieranie wiary we własne umiejętności muzyczne,
 • rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych dzieci
 • umiejętności wielozmysłowego poznawania różnych materiałów,
 • rozumienie żartów słownych,

Pszczółki


Adres mailowy nauczyciela:

agolab@wesolarodzinka9.pl

Konsultacje
pani Ola
poniedziałek 13:30-14:00
środa 9:00-9:30

Programy i projekty realizowane w grupie:

„Alfabet logopedyczny”, „Migowy dla dzieci”, „Klub mleczaka”


Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc listopad:

 • poznanie pojęć: patriotyzm, ojczyzna, troska, rozpoznawanie i nazywanie niektórych symboli narodowych; wprowadzenie pojęcia „wyobraźnia”
 • poznanie różnych sposobów ekspresji muzycznej,
 • wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt, poznanie wiadomości na temat przygotowań zwierząt do zimy, wdrażanie do odpowiedzialnego korzystania z przyrody i dokarmiania zwierząt, poszerzenie wiedzy na temat ptaków odlatujących i pozostających w Polsce oraz ich zwyczajów żywieniowych,
 • poszerzenie słownika czynnego, doskonalenie słuchu fonematycznego, dokonywania analizy sylabowej i głoskowej, rozwijanie pamięci słuchowej i słuchu muzycznego
 • rozwijanie wrażliwości, empatii, umiejętności nazywania uczuć i emocji, doskonalenie współpracy, ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z wygraną i porażką podczas gier zespołowych
 • rozwijanie sprawności manualnej, wrażliwości sensorycznej, zróżnicowania faktur dotykiem
 • utrwalenie kształtu i nazw figur geometrycznych, kształtowanie umiejętności określania położenia różnych przedmiotów w przestrzeni,
  rozpoznaje kolejne litery z alfabetu tj. M, m, T, t, D, d, y oraz rozpoznaje kolejne cyfry 4,5

 A – ale plama – realizacja programu „Alfabet logopedyczny”


Spotkanie z książką w Centrum Inicjatyw Społecznych w Rudzie Śląskiej 


Bezpieczni na drodze 


Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc październik

Dziecko:
– poszerza wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze, zna sposoby bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie, zna niektóre owoce dojrzewające jesienią, odróżnia środowisko lasu i parku, utrwala wiedzę o jesiennych zmianach w przyrodzie, utrwala informacje o deszczowej jesiennej pogodzie,
– rozwija sprawność ruchową, manualną, koordynację wzrokowo-ruchową,
– rozwija sprawność logicznego myślenia, umiejętności klasyfikacji
doskonali umiejętność uważnego słuchania ze zrozumieniem, rozwija umiejętności językowe, słuch fonematyczny, dokonuje analizy sylabowe, określa głoski w nagłosie
– nabiera wiary we własne umiejętności muzyczne, śpiewa piosenki o różnym repertuarze,
– wdraża się do zgodnego działania z innymi w grupie, wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnych zabaw, rozwijanie współdziałania, empatii
– zna litery z alfabetu: O,o, A, a, I, i, E, e cyfry 1, 2, 3,

Jesienne spacery


Dzień Kropki

Pszczółki  pokazały, że kochają przyrodę i włączyły się w ogólnopolską kampanię „Przytul się do drzewa” 


Pierwsze dni w przedszkolu Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc wrzesień

Dziecko:
– poznaje imiona dzieci w grupie i sposób witania się z różnymi osobami, nawiązuje relacje rówieśnicze, integruje się z grupą, zwraca się uprzejmie do innych
– poznaje zasady obowiązujące w przedszkolu, wdraża zasady i reguły obowiązujące
w przedszkolu,
– rozwija umiejętności wypowiadania się na określony temat, słucha uważnie czytane teksty literackie i wypowiada się na ich temat, poznanie słów oznaczających przeciwieństwa, rozwijanie analizy sylabowej i słuchu fonematycznego
– doskonali umiejętności orientacji w schemacie ciała, przeliczania i klasyfikowania, utrwala nazwy i kształty niektórych figur geometrycznych, rozwijanie logicznego myślenia
– rozwija sprawność fizyczną, sprawność manualną, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wzmacnianie wiary we własne możliwości

Tygryski

 

Adresy mailowe nauczycieli:
mlip@wesolarodzinka9.pl

Konsultacje

pani Małgosia
wtorek 8:30-9:00
środa 15:30-16:00

Programy i projekty realizowane w grupie:

„Akademia Bolka i Lolka” – program wsparcia dla pedagogów
Klub zdrowego przedszkolaka – wojewódzki projekt ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia .
Mamo tato , wolę wodę –ogólnopolski program ma na celu wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych .
Skąd się biora produkty ekologiczne – ogólnopolski program ma na celu zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego.


Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na  kwiecień

 • Systematyczne uczestniczenie w zajęciach ruchowych w sali, na powietrzu, 
 • zwiększanie płynności , kordynacji i świadomości ruchów całego ciała
 • uczestniczenie w swobodnych interpretacjach ruchowo- tanecznych
 • Rozwijanie umiejętności budowania kilkuzdaniowych wypowiedzi tak, aby tworzyły logiczną i poprawnie sformułowaną całość całość 
 • Rozpoznawanie znanych piosenek po melodii
 • doskonalenie umiejętności rozpoznawania brzmienia instrumentów w słuchanym utworze
 • Doskonalenie umiejętności tworzenia kolekcji psujących do siebie przedmiotów
 • doskonalenie umiejętności działań na zbiorach ( porównywanie liczebności, porządkowanie)
 • poznanie nominałów monet i banknotów, nazwy obowiązującej waluty
 • Rozbudzanie zainteresowań literami
 • doskonalenie umiejętności opisywania obrazków z dostrzeganiem przedmiotów, cech, czynności i emocji
 • dostrzeganie 6-8 różnic między pozornie identycznymi obrazkami
 • doskonalenie umiejętności dostrzegania i określania zmian kolejności obrazków eksponowanych w krótkim czasie
 • Utrwalanie poznanych liter przez różnorodne działania plastyczne, graficzne, konstrukcyjne, ruchowe
 • rozwijanie umiejętności prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się narzędziami i przyborami plastycznymi
 • wykonywanie prac plastycznych opartych na precyzyjnym składaniu i zaginaniu papieru
 • Uczenie dostrzegania potrzeb osób z najbliższego otoczenia
 • kształtowanie świadomości narodowej, poczucia dumy z faktu bycia Polakiem, Europejczykiem, utrwalanie podstawowej wiedzy nt Polski i Unii Europejskiej
 • Doskonalenie umiejętności werbalizowania swoich myślii oczekiwań, stanów emocjonalnych
 • uczenie wyrażania współczucia i zrozumienia dla problemów innych osób przez okazywanie zainteresowania, podjęcie rozmowy czy pomocy
 • wzbudzanie zainteresowań zwierzętami żyjącymi w najbliższym otoczeniu, ich zwyczajami i sposobem życia, niesieniem im pomocy, sposobem opiekowania się
 • Rozumienie konieczności systematycznego powtarzania czynności higienicznych w określonych sytuacjach
 • zwracanie uwagi na estetykę własnego wyglądu
 • rozumienie konieczności spożywania warzyw, owoców  i innych produktów żywnościowych z ekologicznych upraw
 • Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt gospodarskich, 
 • Poznanie korzyści z uprawy i zbierania roślin
 • zapoznanie z zagrożeniami dla przyrody wynikającymi ze zmian klimatycznych, rozwoju cywilizacji oraz codziennej działalności człowieka

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na luty/marzec 2024
grupa: Tygryski
– rozwijanie umiejętności szybkiego i sprawnego przebierania się
wykonywanie określonych ruchów , rzucanie, łapanie, toczenie, chwyt dłońmi i palcami
– samodzielne nalewanie napoju z dzbanka
– naśladowanie ruchem sposobu poruszania się zwierząt, ludzi
płynne, rytmiczne poruszanie się zgodnie z akompaniamentem muzycznym
– rozwijanie umiejętności szybkiego i sprawnego przebierania się
wykonywanie określonych ruchów , rzucanie, łapanie, toczenie, chwyt dłońmi i palcami
– samodzielne nalewanie napoju z dzbanka
– naśladowanie ruchem sposobu poruszania się zwierząt, ludzi
– płynne, rytmiczne poruszanie się zgodnie z akompaniamentem muzycznym
– nazywanie dźwięków z otoczenia, rozpozawanie głosu wybranych zwierząt
synteza sylab, głosek,
-utrwalanie nazw, wyglądu figur geometrycznych
klasyfikowanie przedmiotów z wykorzystaniem kodów odnoszących się do określonych cech
– ćwiczenie umiejętności określania ,które z wprowadzanych zmian są odwracalne, a które nie
– doskonalenie umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania na konkretach,
– wykonywanie prac zwiększjących koordynację wzrokowo- ruchową- plastyczne, konstrukcyjne, kulinarne
-budzenie zainteresowań rozsypankami literowymi
– kontrolowanie ruchu dłoni przy działaniach graficznych
wykonywanie prac zwiększjących sprawność manualną
– ćwiczenie regulowania siły nacisku dłoni
– doskonalenie umiejętności rozumienia , że należy liczyć się z uczuciami i potrzebami innych
– uczenie stosowania właściwych wzorców komunikacji- postawa ciała, patrzenie na rozmówcę
– kształtowanie umiejętności okazywania szacunku, życzliwości i tolerancji wobec innych w swoim otoczeniu
– reagowanie na polecenia i sygnały nauczyciela kierowane do całej grupy
– wzbudzanie zainteresowań krajobrazem
– dostrzeganie wpływu człowieka na przyrodę (zanieczyszczenia, odpady, zmiany klimatyczne)
– doskonalenie umiejętności mówienia o swoich emocjach w sytuacjach trudnych, konfliktowych, ujawnianie takich emocji jak strach, smutek-
– odróżnianie elementów świata fikcji od rzeczywistości, byty realistyczne od fikcyjnych
-rozumienie konieczności chronienia ciała przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi
– utrwalanie nawyków higienicznych
– poznanie wartości smakowych i zdrowotnych wybranych ziół, warzyw,
– prowadzenie kalendarza pogody
– dostrzeganie zmian w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku
– doskonalenie umiejętności nazywania zwierząt żyjących w różnych strefach przyrodniczych i klimatycznych
– prowadzenie hodowli kiełków, rzeżuchy w kąciku przyrody


Praca plastyczno-techniczna” Jesień w lesie”

 


Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na październiki

 • kształtowanie prawidłowej postawy podczas zajęć gimnastycznych
 • usprawnianie motoryki małej

 • prawidłowe i estetyczne nakrywanie do stołu

 • wykonywanie prac zwiększających sprawność manualną i koordynację wzrokowo- ruchową( plastyczne, konstrukcyjne)

 • uczenie stosowania sposobów rozwiazywania konfliktów opartych na rozmowie i kompromisie

 • uważne słuchanie i analizowanie wypowiedzi innych

 • ćwiczenie spostrzegawczości
 • dzielenie zdań na wyrazy, słów na sylaby , wyróżnianie głoski na początku i końcu prostych fonetycznie słów
 • poznanie graficznego zapisu wybranych liter , swojego imienia
 • rozpoznawanie po układzie liczbę kropek na kostce do gry bez przeliczania
 • odtwarzanie układu lub kolejności obrazków eksponowanych w krótkim czasie

 • uświadamianie,że w sytuacjach trudnych należy zwrócić się o pomoc

 • utrwalanie podstawowych informacji o sobie (imię, nazwisko,adres, dane najbliższych)

 • utrwalanie numerów alarmowych

 • odczytywanie wybranych symboli i znaków drogowych

 • Klasyfikowanie owoców na krajowe i egzotyczne

 • tworzenie zbiorów o określonej liczbności przez dokładanie lub zabieranie elementów

 • doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi

 • budzenie zainteresowań zjawiskami atmosferycznymi , nazywanie ich

 • obserwacje przyrodnicze, określanie cech charakterystycznych dla jesieni

 • rozpoznawanie i nazywanie warzyw, owoców, poznanie sposobów ich przetwarzania

 • poznanie sposobów przygotowania sie zwierząt do zimy

 • rozpoznawanie i nazywanie podstawowych drzew liśćiastych i iglastych po owocach, liściach

 • Prezentowanie spokojnego sposobu mówienia i zwracania się do innych, kontrolowanie natężenia głosu

 • okazywanie szcunku i tolerancji wobec osób w najbliższym otoczeniu, dbanie o dobrą atmosferę w grupie

 • szanowanie cudzej własności , wytworów i efektów pracy

 • budzenie zainteresowania książkami, czasopismami

 • Rozumienie znaczenia dbałości o higienę , dostrzeganie zagrożenia wynikającego z jej nieprzestrzegania

 • rozumienie konieczności jedzenia warzyw i owoców

 • doskonalenie umiejętności budowania kilkuzdaniowych wypowiedzi

 • rozwijanie umiejętności poprawnego wymawiania wszystkich głosek

 • doskonalenie umiejętności stawiania pytań, udzielania odpowiedzi

 • rozbudzanie zainteresowań kolejnymi literami alfabetu oraz cyframi

 


Dzień Chłopaka


Wrześniowi Solenizanci


Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na wrzesień

uczestniczenie w zabawach ruchowych, rytmiczno-muzycznych, ćwiczeniach porannych oraz ćwiczeniach gimnastycznych

kształtowanie właściwych chwytów dłoni podczas czynności takich, jak sprzątanie, zabawy, rysowanie i kreślenie wzorów

wykonywanie podstawowych ćwiczenia kształtujących nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała

rozpoznawanie i nazywanie emocji swoich i innych osób

przedstawianie emocji i uczuć z wykorzystaniem charakterystycznych dla dziecka form wyrazu

rozróżnianie emocji i uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych, budowanie świadomości, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie

dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego

kształtowanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej, integracja z grupą

współpraca z rówieśnikami w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku

stosowanie zwrotów grzecznościowych

znajomość zasad obowiązujących w grupie i przestrzeganie ich

nazywanie i rozpoznawanie wartości na podstawie wysłuchanych utworów literackich, umiejętne wyciąganie wniosków

prezentowanie swojej osoby na forum grupy

zapoznanie z obowiązkami dyżurnego

wyrażanie swojego rozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, teatralnych, mimicznych

kształtowanie umiejętności wyrażania swojego rozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego

eksperymentowanie z rytmem i dźwiękiem, doskonalenie percepcji słuchowej

klasyfikowanie przedmiotów według wybranej cechy, tworzenie grup pasujących do siebie przedmiotów, określanie położenia przedmiotów względem siebie i innych

odczytywanie informacji przedstawionych symbolicznie

wzbudzenie zainteresowania literami: litery „o” „O”, „a”, „A”, „t” „T”

okazywanie zainteresowania obrazem graficznym cyfry „1”

zdobycie wiedzy o naszej planecie

rozumienie znaczenia słowa „odkrywca”

wzbogacenie wiedzy na temat życia pradawnych ludzi

wzbogacenie wiedzy na temat rodzaju wód i ich różnorodności

wzbogacanie wiedzy na temat lądów

poznawanie kontynentów i części świata na mapie

wskazywanie zjawisk przyrodniczych, związanych z odejściem lata

Smerfy


Adres mailowy nauczyciela:

jprzysambor@wesolarodzinka9.pl
mjanowska@wesolarodzinka9.pl

Konsultacje

pani Mariola
poniedziałek 9:30-10:00
wtorek 15:30-16:00

pani Asia
piątek 10:00-10:30
czwartek 15:00-15:30

Programy i projekty realizowane w grupie:

„Z kulturą mi do twarzy”, „Bliżej pieska”
Plakat ” Z kulturą mi do twarzy”2023 PDF

 


Urodziny Milana

 


Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne na kwiecień

-poszerzanie wiedzy o zwierzętach hodowanych na wsi,
– kształtowanie postawy odpowiedzialności za zwierzęta,
-wdrażanie do przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy
-usystematyzowanie wiadomości o zwierzętach żyjących na wsi
-zachęcanie do dbania o najbliższe otoczenie na co dzień i wyrabianie nawyków proekologicznych
-kształcenie pamięci odtwórczej
– rozumienie, że jesteśmy częścią przyrody, o którą trzeba dbać
-rozwijanie sprawności ruchowej i kształtowanie prawidłowej postawy
– rozwijanie myślenia, wyobraźni oraz zachęcanie do poprawnego, pojedynczego wypowiadania się i słuchania innych
-poszerzanie wiadomości nt. środowiska wiejskiego i miejskiego
-rozwijanie postaw związanych z tożsamością kultury narodowej i regionalnej
-zapoznanie z symbolami narodowymi Polski
-doskonalenie poczucia rytmu
-rozwijanie myślenia matematycznego podczas zabaw dydaktycznych
– kształtowanie postawy odpowiedzialności za zwierzęta,
-wdrażanie do przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy
-usystematyzowanie wiadomości o zwierzętach żyjących na wsi
-zachęcanie do dbania o najbliższe otoczenie na co dzień i wyrabianie nawyków proekologicznych
-kształcenie pamięci odtwórczej
– rozumienie, że jesteśmy częścią przyrody, o którą trzeba dbać
-rozwijanie sprawności ruchowej i kształtowanie prawidłowej postawy
– rozwijanie myślenia, wyobraźni oraz zachęcanie do poprawnego, pojedynczego wypowiadania się i słuchania innych
-poszerzanie wiadomości nt. środowiska wiejskiego i miejskiego
-rozwijanie postaw związanych z tożsamością kultury narodowej i regionalnej
-zapoznanie z symbolami narodowymi Polski
-doskonalenie poczucia rytmu
-rozwijanie myślenia matematycznego podczas zabaw dydaktycznych


Urodziny Emilki i Adasia

 


Urodziny Jagody

 


Urodziny Tomka

 


Urodziny Marty i Mai

 


Dzień Babci i Dziadka – „Kochamy babcie i dziadków” , realizacja zadania w ramach projektu ” Z kulturą mi do twarzy”

 


Realizacja zadania  ,,Nie ma dzieci, są ludzie”w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”


Realizacja zadania „Tysiące barw wokół nas” w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”


 


Urodziny Emilki

 


Realizacja zadania „Drzewko szczęścią” – Obchody Dnia Drzewa w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”

 


Dzień Dziewczynki

 


Jem marchewkę na surowo, bo to smacznie, bo to zdrowo


Urodziny Dominika

 


Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne na październik

 • poznanie niektórych owoców dojrzewających jesienią, zwyczajów życia jeży, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, rozwijanie tężyzny fizycznej, wyrabianie postawy szacunku wobec osób pracujących w sadownictwie, wdrażanie do poszanowania zwierząt i roślin

 • poszerzenie wiedzy o owocach dojrzewających jesienią, cechach tych owoców, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, rozwijanie słuchu fonematycznego,

 • poznawanie nazw niektórych drzew owocowych, rozwijanie umiejętności klasyfikacji, kształtowanie umiejętności odwzorowywania, doskonalenie umiejętności przeliczania, sensoryczne poznawanie liści, rozwijanie umiejętności zgodnej współpracy w grupie, uczestniczenia w zabawach badawczych

  • odróżnianie środowiska parku i lasu, poszerzanie wiedzy o zachowaniu w sytuacji znalezienia cudzej własności, rozwijanie empatii, odpowiedzialności

  • poszerzanie słownika czynnego o pojęcia związane z ptakami, doskonalenie słuchu fonematycznego, rozwijanie świadomości fonologicznej, , rozwijanie samodzielności

  • doskonalenie umiejętności przeliczania, określanie liczebności zbiorów: mniej, więcej, tyle samo, rozwijanie umiejętności doliczania i odliczania, manipulowania przedmiotami, przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z prostych narzędzi, rozwijanie współpracy

  • utrwalenie wiedzy o jesiennych zmianach w przyrodzie, doskonalenie sprawności manualnej, rozwijanie kreatywności, rozwijanie sprawczości, poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za innych

  • ćwiczenie i podawanie nazw kierunków w przestrzeni, poruszanie się według instrukcji, rozwijanie słownictwa, rozwijanie ciekawości badawczej, utrwalenie znajomości zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania eksperymentów, rozwijanie współpracy

   poznanie nowej piosenki, kształcenie wrażliwości i pamięci muzycznej, wdrażanie do zgodnego współdziałania podczas różnych aktywności osób


Dzień chłopca

 


Robimy sok jabłkowy

 


W poszukiwaniu skarbów jesieni

 


„Kodeks dobrego zachowania” – ustalenie zasad panujących
w grupie w ramach w  projektu „Z kulturą mi do twarzy”

 


Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne na wrzesień

 • poznanie imion dzieci w grupie, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, nawiązywanie relacji rówieśniczych
 • doskonalenie umiejętności podawania nazwczęści ciała (w tym nazwy palców), doskonalenie orientacji w schemacie ciała, przeliczania, nawiązywanie relacji rówieśniczych, integrowanie grupy
 • poznanie miejsc w sali, poznanie sposobów na mieszanie kolorów, doskonalenie umiejętności orientacji w schemacie ciała, manipulowania przedmiotami, rozwijanie motoryki małej, ćwiczenie uprzejmego zwracania się do innych, nawiązywanie relacji rówieśniczych
 • formułowanie zasad obowiązujących w przedszkolu, rozwijanie słuchu muzycznego, pamięci słuchowej, ćwiczenie umiejętności wyrażania ruchem treści piosenki, wdrażanie do reguł i zasad obowiązujących w przedszkolu, integracja grupy
 • utrwalanie znajomości pojęć dotyczących wielkości: mały, mniejszy, najmniejszy, rozwijanie sprawności manualnej, kształtowanie zmysłów wzroku, dotyku, rozwijanie samodzielności, doskonalenie współpracy, utrwalenie znajomości zasad obowiązujących w grupie

Misie


Adresy mailowe nauczycieli:

k.szczepaniak@wesolarodzinka9.pl

Konsultacje

pani Kasia 
środa 10:00-10:15 oraz 12:00-12:30
piątek 10:00-10:15

Programy i projekty realizowane w grupie:
„Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”, „Paluszkowe maluchy”Zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze na październik:
• Zachęcanie do zgodnej zabawy zespołowej
• Wdrażanie do przestrzegania zasad kodeksu grupowego
• Motywowanie do rozstawania się z rodzicami bez lęku
• Kształtowanie poczucia przynależności do grupy społecznej, np. grupy chłopców/dziewczynek
• Kształtowanie nawyku odkładania zabawek na swoje miejsce
• Zachęcanie do samodzielnego ubierania się i rozbierania
• Pokonywanie uprzedzeń do niektórych pokarmów
• Zachęcanie do samodzielnego korzystania z toalety oraz mycia i wycierania rąk
• Wdrażanie do bezpiecznej zabawy, w tym właściwego korzystania z zabawek
• Kształcenie umiejętności stosowania się do poleceń nauczyciela
• Rozwijanie umiejętności poczucia rytmu
• Pobudzanie zainteresowania instrumentami oraz grą na poszczególnych z nich
• Kształtowanie wrażliwości na zmiany zachodzące w muzyce dotyczące tempa, głośności i dynamiki
• Eksperymentowanie z materiałem przyrodniczym
• Utrwalanie pojęć związanych z przyrodą jesienią
• Poznawanie sensoryczne różnych materiałów sensorycznych
• Kształtowanie wiadomości dot. zjawisk atmosferycznych
• Rozwijanie sprawności dłoni przez wykonywanie prac plastycznych i technicznych
• Nabywanie umiejętności poprawnej wypowiedzi poprzez wypowiadanie się na temat obrazka
• Doskonalenie aparatu artykulacyjnego
• Kształtowanie umiejętności recytowania wiersza/rymowanki
• Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych
• Kształtowanie umiejętności klasyfikacji przedmiotów wg określonych cech
• Rozwijanie umiejętności określania ilości, wielkości, wysokości obserwowanych obiektów
• Rozwijanie koordynacji ruchowej
• Usprawnianie zręczności
• Eliminowanie wad postawy


Mamy dziś apetyt wielki na śliweczki zdrowe… Dziś u Misiów zajęcia sensoryczne ze śliwką w roli głównej😀


Dzień Chłopczyka 

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!


Dzień przedszkolaka
 


Sierpniowo – wrześniowi Solenizanci 😉


Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc wrzesień
– Zachęcanie do wspólnych zabaw i dzielenia się zabawkami z innymi
– Motywowanie do rozstawania się z rodzicami bez lęku
– Wdrażanie do zasad kodeksu grupowego
– Zapoznanie ze zwrotami grzecznościowymi i wdrożenie do ich stosowania
– Zachęcanie do samodzielnego ubierania się i rozbierania
– Zachęcanie do samodzielnego korzystania z toalety oraz mycia i wycierania rąk
– Zachęcanie do samodzielnego spożywania posiłków, w tym próbowania nowych rzeczy
– Wdrażanie do bezpiecznej zabawy, w tym właściwego korzystania z zabawek
– Zwracanie uwagi na nieoddalanie się od grupy i nauczyciela
– Zachęcanie do aktywnego słuchania muzyki
– Rozwijanie umiejętności wokalnych
– Motywowanie do poruszania się w rytm muzyki
– Rozwijanie zainteresowań rysowaniem
– Pobudzanie doświadczeń plastycznych przez malowanie palcami
– Wykonywanie prostych zabaw paluszkowych
– Wzbogacanie biernego i czynnego słownictwa przez nazywanie rzeczy
– Kształtowanie potrzeby dzielenia się własnymi przeżyciami przez rozmowy o dowolnych tematach

Bezpiecznie na wakacjach

Nasze przedszkolaki odwiedzili Strażnicy Miejscy, którzy przybliżyli nam i przypomnieli zasady bezpieczeństwa na wakacjach. A nasza zaprzyjaźniona pani Jolanta – pielęgniarka przeprowadziła małe zajęcia z pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. To były bardzo owocne spotkania.

Pożegnanie Starszaków

no images were found

16 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego przez „Odkrywców”. Dzieci żegnały się ze swoimi paniami, całym personelem, a także z młodszymi koleżankami i kolegami. Starszaki poprzez wiersze, piosenki i taniec, podziękowały Wszystkim za czas spędzony w przedszkolu, dobre serce, opiekę, przekazaną wiedzę i umiejętności. Były łzy śmiechu, lecz także i wzruszenia. Powodzenia w Szkole Odkrywcy 😉

Bieg Przedszkolaka

2 czerwca odbył się kolejny Bieg Przedszkolaka na Burloch Arenie, dzieci wystartowały w 4 różnych kategoriach wiekowych .Trzech najlepszych zwycięzców z każdej kategorii otrzymało na zakończenie puchar. Ponadto każde dziecko biorące udział w zawodach, otrzymało pamiątkowy medal oraz słodki upominek.

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszym Przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy, upominki. To był wspaniały dzień. W imieniu pani Dyrektor i całego Grona Pedagogicznego wszystkim dzieciom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata.

Dzień Ziemi

21 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskim Marszu PRZEDSZKOLAK MASZERUJE-ZIEMIĘ RATUJE. Dzieci chciały zwrócić uwagę na problemy Ziemi.

Olimpiada Sportowa

Wielkie emocje towarzyszyły dzieciom, opiekunkom i  organizatorom, którzy uczestniczyli 18  kwietnia w III Olimpiadzie Przedszkolaków organizowanej przez Miejskie Przedszkole nr 9 im. Wesołej Rodzinki w Rudzie Śląskiej. Sportowe zmagania maluchów  odbyły się w Hali Zapaśniczej Orzegów. W Olimpiadzie uczestniczyły dzieci z sąsiednich przedszkoli. Reprezentacje przedszkoli zmierzyły się w kilku konkurencjach, które mozolnie ćwiczyły przez ostatnie tygodnie pod okiem swoich opiekunów. Podczas zawodów panowała niezwykła atmosfera, gdyż wszyscy wiedzieli, iż głównym celem zawodów jest połączenie rywalizacji z dobrą zabawą. Po zakończeniu rywalizacji sportowych zostały ogłoszone wyniki  i wreszcie nadszedł upragniony moment. Nasi sportowcy zajęli miejsca na podium, otrzymując puchary,  piękne medale i dyplomy.
Wyniki :
I miejsce – Miejskie Przedszkole nr 9 im. Wesołej Rodzinki
II miejsce – Przedszkole Miejskie nr 44 im. Koniczynki
III – Oddział Przedszkolny SP36

Dzień Czekolady

12 kwietnia, Dzień Czekolady minął nam bardzo słodko i wesoło. W tym dniu dzieci uczestniczyły w warsztatach czekolady, dowiedziały się jak powstaje czekolada oraz tworzyły i ozdabiały swoje czekoladowe kompozycje.

Konkurs recytatorski „Wiersze na wesoło”

27 marca w naszym przedszkolu odbył się międzyprzedszkolny konkurs recytatorski „Wiersze na wesoło” . W konkursie wzięło udział 6 uczestników . Głównymi celami konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie predyspozycji i talentu recytatorskiego dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas występów na scenie dzieci  wspaniale zaprezentowały się w znanych i mniej znanych wierszach. Zmagania uczestników oceniało jury. I miejsce zajął nasz przedszkolak Bartek P. z grupy „Smerfy”. Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników konkursu.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Przedszkolaki wraz z Marzanną spacerowały w kolorowym korowodzie, aby powitać nową porę roku – Wiosnę! Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne oraz poszukiwały pierwszych oznak wiosny. 

Akademia Piłkarska Bumerang

20 marca w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia sportowe prowadzone przez trenerów z Akademii Piłkarskiej Bumerang.Zajęcia te ukierunkowane są na wszechstronne uprawianie sportu poprzez zabawę oraz różne formy współzawodnictwa.

Wizyta pracownika Schroniska w Przedszkolu

24 lutego nasze przedszkole odwiedził pracownik Schroniska Fauna w Rudzie Śląskiej. Pani Beata opowiedziała przedszkolakom jak wygląda dom tymczasowy dla zwierząt oraz jak można pomóc jego mieszkańcom. Przedzkolaki dowiedziały się w jaki sposób należy dbać o zwierzęta,  aby czuły się ważnei kochane a przede wszystkim by były zdrowe. Dzięki takim spotkaniom organizowanym w przedszkolu  dzieci uczą się opiekuńczości i wrażliwości wobec cierpiących zwierząt.

Kącik dla rodzica

Kampania edukacyjna pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”

Idea Kampanii jest wynikiem przeprowadzonej analizy epidemiologicznej zachorowań na choroby odkleszczowe. 2022 r. zapadalność na boreliozę zarówno w woj. śląskim jak i warmińsko-mazurskim była powyżej średniej krajowej.  W woj. śląskim wynosiła 48,9, w  woj. warmińsko-mazurskim 61,4, a w Polsce 45,4.

Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i  neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i  trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że unikniemy pokłucia przez kleszcze.

 


Drogi rodzicu! Szukasz ciekawego sposobu na wspólne spędzanie czasu ze swoją pociechą? 👨👩👧👦 A może szukasz darmowych materiałów do nauki? Zgłoś się i otrzymuj, opracowane przez Centrum Rozwoju Lokalnego darmowe pakiety edukacyjne w formie elektronicznej. 

Dlaczego warto?

🎨 Darmowe materiały to tematyczne pakiety zawierające zadania, kolorowanki oraz łamigłówki, które rozwijają kreatywność, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. 

🎨 To świetne połączenie nauki i zabawy, które sprzyja rozwojowi pasji oraz zainteresowań.

🎨 Materiały edukacyjne zostały przygotowane we współpracy z psychologiem. 

🎨 To dziesiątki darmowych zadań i obrazków do pokolorowania.

🎨 Tematyczne pakiety zostały opracowane w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #DzieciUcząRodziców

By otrzymywać darmowe materiały edukacyjne, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: wspierajmarzenia.pl

Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy: https://www.wspierajmarzenia.pl/darmowe-materialy-edukacyjne/


W jaki sposób kształtować zdrowe nawyki żywieniowe  u dzieci

Najlepszy czas na kształtowanie zdrowych nawyków

Przekazywanie dzieciom prawidłowych nawyków żywieniowych zaczyna się tak naprawdę już w momencie, gdy do diety dziecka wprowadzane są pierwsze pokarmy, a więc w czwartym–piątym miesiącu życia. Z punktu widzenia powodzenia tego przedsięwzięcia i uzyskania najlepszych efektów jest to również najlepszy czas na uczenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Pomiędzy trzecim a czwartym miesiącem życia dziecko wykazuje bowiem największą chęć do poznawania nowych smaków. Następnie pomiędzy szóstym a dziesiątym miesiącem życia pojawia się u niego gotowość do poznawania nowych struktur. Jest to podyktowane zwiększeniem jego umiejętności gryzienia. Wprowadzenie zdrowego i dostosowanego pod względem konsystencji pokarmu nie tylko sprzyja prawidłowemu rozwojowi malucha, ale także rzutuje na to, co będzie chciał jeść na dalszym etapie życia. Na okres przedszkolny przypada z kolei dość trudny czas, w którym u podopiecznych pojawia się tendencja do neofobii, tj. brak zainteresowania nowymi produktami i niechęć do ich próbowania i jedzenia. Jeżeli więc w pierwszym okresie życia rodzic lub opiekun nie wykorzysta odpowiednio tego czasu, w kolejnych latach wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych może okazać siębardzo trudne. Absolutnie nie oznacza to jednak, że nie da się już nic zrobić ani tym bardziej, że upowszechnianie zdrowego żywienia nie jest konieczne. Jest wręcz na odwrót. Edukacja w zakresie zdrowego żywienia jest bowiem procesem, który polega na systematycznym przekazywaniu cennych informacji. Jest ona również uzależniona od aktualnego stanu wiedzy i badań naukowych. Wprowadzanie jej od najmłodszych lat może przynieść najlepsze skutki w przyszłości.

Na co w szczególności należy zwrócić uwagę? Gdy mowa o prawidłowych nawykach żywieniowych, warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest zdrowe żywienie, które chcemy promować u najmłodszych.

Zachęcanie do spożywania warzyw i owoców Według danych Światowej Organizacji Zdrowia zalecenia ilościowe dotyczące spożycia warzyw i owoców spełnia jedynie 15 proc. dzieci. Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów unijnych pod względem ilości warzyw i owoców przypadających na jednego mieszkańca. Zalecane spożycie tych produktów przez dzieci w wieku przedszkolnym wynosi 500 g dziennie (bez ziemniaków), z czego warzywa powinny stanowić większą część. W praktyce oznacza to, że warzywa i owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku w ciągu dnia.

Ograniczenie spożycia cukru Wysokie spożycie cukru w diecie wiąże się m.in. z ryzykiem wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2czy próchnicy. Ograniczanie go w diecie dziecka nie powinno więc być traktowane w kategorii zabierania mu najlepszych i najsmaczniejszych przekąsek, ale dbania o jego zdrowie teraz i w przyszłości. Problem stanowi tu nie tyle posłodzenie herbaty czy delikatne dosłodzenie kompotu, ile wszechobecnie występujący cukier – od płatków śniadaniowych, przez wody smakowe, po jogurty owocowe. Efekty tego widać w badaniach przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka z 2010 r., w których wykazano, że spożycie cukru przez najmłodsze dzieci, w wieku 13–36 miesięcy, przekracza dopuszczalne normy niemal o połowę. Wraz z wiekiem dziecka spożycie cukru niestety nie spada, a jeszcze wzrasta.  

Ograniczenie spożycia soli Podobnie jak w przypadku cukru, spożycie soli w społeczeństwie jest co najmniej dwukrotnie wyższe niż zalecane. Spożycie soli na tym poziomie może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia w przyszłości, powodując np. nadciśnienie czy nowotwory żołądka. Warto więc już od najmłodszych lat kształtować u dzieci preferencje smakowe poprzez ograniczenie dodatku soli i wybieranie produktów nieprzetworzonych.

Promocja picia wody Woda jako napój naturalny i niezawierający kalorii powinna być szczególnie popularyzowana do picia wśród dzieci.

Regularność posiłków Nie tylko dobór produktów spożywczych, ale również przyzwyczajenie do regularnego spożywania posiłków stanowi istotny element zdrowych nawyków żywieniowych. Wiek przedszkolny jest bardzo dobrym okresem w życiu dziecka, by uczyć się regularności jedzenia.

Przykład idzie z góry, czyli rola rodzica Rodzina Edukacja żywieniowa dziecka odbywa się zarówno w domu rodzinnym, jak i w placówce. Największe znaczenie w kształtowaniu zachowań żywieniowych malucha mają rodzice i rodzina. Odbywa się to bezpośrednio – poprzez podawanie dziecku określonych potraw, a także pośrednio –poprzez kształtowanie postawy wobec jedzenia. Wpływ na wybór rodziców ma z kolei ich wiedza żywieniowa. Dlatego niezwykle istotne jest przekazywanie odpowiednich informacji rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola, m.in. poprzez plakaty, rozmowy, warsztaty i pogadanki. Jeżeli rodzina nie zadba o kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, w placówce będzie znacznie trudniej przekonać dziecko do próbowania nowych produktów, jedzenia warzyw itp. Istotne jest również dawanie dobrego przykładu. Jeżeli rodzic sam nie lubi warzyw i nigdy nie je ich do obiadu, raczej nie powinien się dziwić, że jego pociecha zachowuje się w ten sam sposób. Dziecko obserwuje zachowania rodziców i naśladuje je. Istotnym czynnikiem jest ponadto wspólne spożywanie posiłków w rodzinie. Badania dowodzą, że dzieci jadające obiady z całą rodzinąspożywały średnio więcej warzyw, owoców, błonnika i mikroelementów, a mniej żywności smażonej i słodzonych napojów. Przekazywanie prawidłowych nawyków żywieniowych może odbywać się także dzięki zaangażowaniu dziecka w przygotowywanie posiłków i ich planowanie. Nawet najmłodsze dzieci mogą wykonywać proste czynności w kuchni, takie jak mieszanie, dodawanie, ścieranie miękkich produktów na tarce czy miksowanie. Pokazanie maluchom, że jedzenie czy jego przygotowywanie może być dobrą zabawą, będzie stanowiło kolejny element w ich edukacji żywieniowej.

Dlaczego to takie ważne? Zachowania zdrowotne kształtowane są przez całe życie, ale to okres dzieciństwa w największym stopniu wpływa na sposób żywienia w przyszłości. Warto wykorzystać ten czas, zwłaszcza gdy dziecko uczęszcza do przedszkola, gdzie ma zapewniony dostęp do wszystkich posiłków. Edukacja żywieniowa powinna być traktowana jako zadanie długofalowe i „inwestycja“ w zdrowie dziecka w przyszłości, a w jej proces powinni być zaangażowani rodzice, dyrekcja oraz personel placówki. Wspólne i spójne działania edukacyjne gwarantują największy sukces i w największym stopniu mogą wpłynąć na rozwój prawidłowych nawyków żywieniowych najmłodszych.


Konsekwencje w wychowaniu

Jak często zdarza Ci się „pogrozić” dziecku konsekwencjami niewłaściwego zachowania, a potem po prostu odpuścić? Jeśli odpowiedź brzmi: „często”, nie jest to zaskoczeniem. Konsekwencja w wychowaniu dziecka jest bardzo trudna do osiągnięcia. Jak zatem kochać, ale jednocześnie wymagać? Na początek pytanie trochę na przekór: czy konsekwencja w wychowaniu jest w ogóle potrzebna? A może to przejaw nadmiernej surowości i „tresowania” dziecka? Może lepiej pójść drogą „bezstresowego wychowania”. Odpowiedź jest jasna: „bezstresowo” – tak, ale nie bez ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Konsekwencja w wychowaniu wcale nie jest jednoznaczna z restrykcjami i wojskową dyscypliną. Oznacza coś zupełnie innego. Jak zatem mądrze jej przestrzegać? Konsekwencja w wychowaniu, czyli co?  Najprościej mówiąc, chodzi o jasne ustalenie „reguł gry” i przestrzeganie ich. Jeśli więc np. zabronisz dziecku jedzenia na łóżku, a później przymykasz na to oko, można to zdefiniować jako prosty przykład braku konsekwencji. Do czego prowadzi brak konsekwencji w wychowaniu? Etap dzieciństwa i dojrzewania to czas, w którym młody człowiek rozwija się, czerpiąc wzorce z najbliższego otoczenia. To wtedy, w procesie socjalizacji, uczy się zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Na podstawie obserwacji najbliższych, a zwłaszcza rodziców, internalizuje swoiste „reguły gry”. Jeśli już w dzieciństwie nauczy się, że nie istnieją konsekwencje podejmowanych działań, może mieć problem z odpowiedzialnością za swoje czyny w dorosłym życiu, co może być dla niego ogromną przeszkodą w samorozwoju i efektywnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. To nie jedyny negatywny efekt braku konsekwencji w wychowaniu. Prowadzi on również do tego, że jako rodzic sam kopiesz pod sobą dołki i podminowujesz swój autorytet. A to prosta droga do tego, żeby dziecko przestało się Ciebie słuchać, zaczęło ignorować prośby i polecenia, a problemy wychowawcze z roku na rok narastały. Czy konsekwencja w wychowaniu oznacza wojskowy dryl? To częste skojarzenie, które pojawia się w głowie, prawda? Ale czy rodzic, który jest konsekwentny, musi być jednocześnie „surowy”? Czy jego zachowanie musi wywoływać u dziecka strach? Absolutnie nie! Mądra konsekwencja w wychowaniu wcale nie jest oparta na jakimkolwiek zastraszaniu i budowaniu atmosfery nieustannego stresu. Pamiętaj, że negatywna motywacja, a więc poprzez surowe karanie, jest znacznie mniej efektywna niż pozytywne wzmacnianie dobrych zachowań dziecka. Najważniejsze jest jednak jasne określenie granic i zasad, a następnie ich przestrzeganie. Tylko i aż. Jak być konsekwentnym wobec dziecka i jasno wyznaczyć granice? Jasne wyznaczenie granic i trzymanie się ich nie jest proste. Jest jednak możliwe. Zacznij od umiejętnego komunikowaniu dziecku zasad, jakie chcesz, aby przestrzegało. Jak?
 • Skoncentruj się na zachowaniach dziecka, a nie na swoich uczuciach, postawach czy wartościach
Powiedz jasno, czego oczekujesz od dziecka. Przykładowo, kiedy Twoja pociecha zaczyna hałasować, kiedy Ty rozmawiasz przez telefon, powiedz raczej: „Kasiu, rozmawiam przez telefon, Twoje stukanie mi przeszkadza” niż „Nie widzisz że jestem zajęta?!”.
 • Bądź konkretny
Dziecko nie może się domyślać, czego od niego oczekujesz – w rozmowie stosuj ostre pojęcia. Przykład? Co oznacza, kiedy powiesz do nastolatka: „Tylko nie wracaj za późno”? Takim stwierdzeniem zostawiasz pole do interpretacji. W zamian powiedz wprost: „Chcę, żebyś wrócił do domu najpóźniej o 21”. Z takiego zobowiązania jest Tobie znacznie łatwiej rozliczyć, a dziecko nie będzie miało możliwości złego zrozumienia komunikatu.
 • Wyjaśnij przyczynę, dla której wprowadzasz daną zasadę
Pozwól dziecku zrozumieć, czemu chcesz, aby zachowało się w taki, a nie inny sposób. Przecież nie robisz tego, bo takie masz „widzimisię”. Najczęściej chodzi o bezpieczeństwo pociechy albo o zachowanie porządku w domu lub zachowanie określonych reguł funkcjonowania w społeczeństwie. Powiedz np.: „Nie chcę, żebyś jeździł rowerem po ulicy, bo to niebezpieczne. Z bocznej ulicy może wyjechać auto i Cię potrącić. Dlatego zostań na chodniku.”
 • Dokładnie określ konsekwencje
Co się stanie, kiedy dziecko postąpi wbrew Twojej prośbie? Dobrze, aby o tym wiedziało – było świadome konsekwencji. Nie mów więc: „Nie rozchlapuj zupy, bo zobaczysz!”, tylko np. „Nie rozchlapuj zupy. Robisz bałagan. Jeśli się nie uspokoisz, nie będzie deseru”.
 • Nie karz wykonywaniem obowiązków domowych
Wykonywanie obowiązków domowych nie powinno być przez dziecko kojarzone z karą, a z normalnym wkładem w funkcjonowanie Waszego domu i rodziny. Dlatego nigdy nie przedstawiaj jako kary np. konieczności posprzątania swojego pokoju czy umycia podłogi. Z drugiej strony, dziecko powinno się nauczyć, że jeśli np. zrobi bałagan, źle się zachowując, powinno go posprzątać – a przynajmniej pomóc w tym rodzicowi. Powinna to być jednak naturalna konsekwencja, a nie kara. A co z karaniem? Negatywne bodźce wcale nie doprowadzą do tego, co jest celem konsekwencji w wychowaniu, a więc wypracowania pozytywnych nawyków. Owszem, maluch będzie na pozór unikał niepożądanych przez Ciebie zachowań, ale… tylko po to, aby uniknąć ich nieprzyjemnych efektów. Z czasem może to doprowadzić do podejmowania prób „kombinowania” i kłamstw. Co zatem w zamian za karę? Logiczne konsekwencje zachowań.  Przykład masz już powyżej: jeśli dziecko zrobiło bałagan, powinno go posprzątać. Jeśli zepsuło celowo zabawkę, nie odkupuj jej – chyba, że pociecha zapłaci z własnych oszczędności. Co jeszcze może być alternatywą dla kary?
 1. Wyrażenie stanowczej dezaprobaty dla zachowania dziecka i wyjaśnienie mu, dlaczego wywołuje ono przykrość / smutek. (Np. „Mimo że Cię prosiłam, jeździłeś po ulicy rowerem. Bardzo się o Ciebie martwiłam. Czy wiesz, co by się stało, gdyby potrącił Cię samochód? Jest mi też przykro, że mnie nie słuchasz.”)
 2. Pokazanie dziecku, w jaki sposób może naprawić wyrządzone zło. („Zepsułeś zabawkę kolegi? Trzeba ją odkupić. Zrobimy to z Twojego kieszonkowego.”)
 3. Zaproponowanie mu wyboru („Zepsułeś zabawkę kolegi. Trzeba ją odkupić. Możesz za nią zapłacić ze swojego kieszonkowego albo kupię ją ja. Ale wtedy nie dostaniesz obiecanego prezentu na urodziny. Co wolisz?”).
 • Niech za słowami ZAWSZE idą czyny
To podstawa bycia konsekwentnym. Tu nie ma mowy o drodze na skróty. Jeśli powiesz „Nie będziesz grać na konsoli, dopóki nie wyprowadzisz psa”, nie możesz pozwolić się zignorować. Pamiętaj! Dziecko może próbować testować Twoje granice. I tu pojawia się największe wyzwanie – emocjonalne. Jak bowiem nie ugiąć się, kiedy maluch zaczyna płakać? Jak nie złamać się, kiedy dziecko zaczyna krzyczeć w miejscu publicznym? Przede wszystkim: nie daj się zmanipulować dziecku. Zaoferuj mu swoje wsparcie, ale nie zmieniaj zdania co do konsekwencji, które wcześniej zostały wskazane. Czasem najlepszym sposobem będzie „time-out”, a więc danie dziecku kilku minut (lub dłużej) na uspokojenie się. Po tym czasie możesz wrócić do rozmowy, trzymając się wcześniejszych ustaleń. Pamiętaj: „łamiąc się”, podważasz swój autorytet i pokazujesz pociesze, że jej krzyk czy płacz działają. Konsekwencja w wychowaniu – najczęstsze błędy Czego unikać, chcąc zachować konsekwencję w wychowaniu dzieci? Oto kilka typowych błędów.
 • Mama mówi jedno, tata drugie
Rodzice powinni trzymać wobec dziecka „jeden front”. Nie ma mowy o tym, aby mama czegoś zabroniła, a tata na to pozwalał. Jeżeli nie zgadzacie się ze sobą – przedyskutujcie te różnice na osobności (nigdy przy dziecku!) i zawsze ustalcie jedną „wersję zdarzeń”. Sprzeczne komunikaty to prosta droga do problemów.
 • Brak stałego rytmu dnia
Konsekwentne wychowanie ma pomóc wypracować pozytywne nawyki – np. tak prozaiczne jak odkładanie po sobie do zmywarki brudnych naczyń. Stały rytm dnia – ta sama godzina budzenia się i chodzenia spać, powtarzające się codziennie rytuały (np. czytanie na dobranoc), stałe godziny posiłków – to wszystko sprzyja poczuciu porządku oraz bezpieczeństwa.
 • Brak kontroli nad „przyjemnościami”
Gry komputerowe, telewizja, słodycze – wszystko jest dla ludzi, dla dzieci też! Jednak młody człowiek może mieć problem w samodzielnym kontrolowaniu korzystania z przyjemności. To rodzic musi wyznaczyć jasne granice i ich przestrzegać. W przypadku używania smartfona dobrym pomysłem może być zainstalowanie na urządzeniu dziecka aplikacji do kontroli rodzicielskiej i jasne określenie np. ilości godzin i pór, w jakich młody człowiek może korzystać z telefonu. Podobnie jest ze słodyczami czy oglądaniem telewizji. Pamiętaj: nie tylko zabraniaj! Zaproponuj alternatywę!
 • Brak nauki samodzielności
Nie wyręczaj dziecka w prostych, codziennych czynnościach. Młody człowiek już od najmłodszych lat powinien mieć określone (dopasowane do swojego wieku!) obowiązki. Wychowanie w takim duchu pozwoli mu lepiej sobie radzić w dorosłym życiu, w którym wyzwań i odpowiedzialności nie sposób uniknąć. I na koniec najważniejsze: miej świadomość, że nie zawsze uda Ci się być w 100% konsekwentnym. Jesteś tylko człowiekiem. Jeśli jednak zdarzą Ci się potknięcia wychowawcze, wyciągnij z nich wnioski na przyszłość. Możesz również skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który podpowie Ci różne techniki wychowawcze. Plakat kampania edukacyjna Nie badz atrakcyjny dla kleszczy 770508 1147457 2

Bal karnawałowy

9 stycznia  2023w naszym przedszkolu  odbył się bal karnawałowy. W uroczystości uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe.  Przedszkolaki przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w różne postacie bajkowe. Tego dnia wszystkie buzie w przedszkolu były wyjątkowo  radosne i uśmiechnięte. Bal dostarczył wszystkim wiele radości. Następny bal karnawałowy już za rok…

Wigilia

Wigilia  Bożego  Narodzenia  to  jeden  z  najpiękniejszych  dni  w  roku, na  który  czekamy  i  przeżywamy  go  uroczyście  w   domach   jak  i  w  naszej  „przedszkolnej  rodzinie”. W  naszym  przedszkolu  dzieci  każdego  roku  poznają  tradycje i zwyczaje  świąteczne  oraz  chętnie i aktywnie  uczestniczą  w  przygotowaniach.  W  całym  przedszkolu  panowała  radosna, ożywiona  atmosfera.  Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały oraz zjadły wspólny wigilijny obiad, nie zabrakło też pysznych pierników oraz prezntów.

Mikołaj w przedszkolu

Jak co roku 6 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze Świętym  Mikołajem. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na gościa. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka. Gdy tylko przedszklaki spotkały Mikołaja , na ich buziach pojawiły się uśmiechy i radość.Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki i recytowały wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i bardzo cierpliwie pozował do pamiątkowych zdjęć.
Święty Mikołaju – bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok! 

Barbórka przy dźwiękach górniczej orkiestry

5 grudnia uroczyście obchodziliśmy Dzień górnika-,, Barbórkę”. Z tej okazji nasze przedszkolaki gościły prawdziwych górników. Nasi wspaniali goście opowiadzieli dzieciom , jak wygląda ich praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy oraz zaprezentowali górniczy galowy strój. Dzieci miały również okazję usłyszeć jak gra prawdziwa orkiestra górnicza.

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

W naszym przedszkolu świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. 14 listopada odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali program artystyczny przygotowany przez dzieci ze starszej.

Pamiętamy o zmarłych

Z okazji zbiżającego się Dnia Wszystkich Świętych,przedszkolaki z najmłodszych grup wraz z wychowawczyniami wybrały się na Cmentarz w Orzegowie, aby zapalić znicze na grobie. Modlitwą i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy odeszli.

Dzień Przedszkolaka

20.09. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Świeto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.

Bieg Przedszkolaka

7czerwca odbył się kolejny Bieg Przedszkolaka na Burloch Arenie, dzieci wystartowały w 4 różnych kategoriach wiekowych (rocznik 2015, 2016, 2017, 2018). Rywalizacja była zacięta a duch walki sportowy. Trzech najlepszych zwycięzców z każdej kategorii otrzymało na zakończenie puchar. Ponadto każde dziecko biorące udział w zawodach, otrzymało pamiątkowy medal oraz słodki upominek. .