Żywienie w przedszkolu

JADŁOSPIS DEKADOWY OD 19.04.2024 DO 06.05.2024

Data Śniadanie Obiad Podwieczorek
19.04pt. Pieczywo mieszane z masłem, szynką z beczki, pomidorem i rzodkiewką, herbata z mlekiem. Zupa kalafiorowa z jarzyną i ryżem, kopytka z boczkiem, kapusta czerwona parzona, kompot. Koktajl jagodowy.
22.04

pn

Pieczywo mieszane z masłem,serem żółtym, ogórkiem zielonym i szczypiorkiem, herbata z cytryną. Zupa marchewkowa z jarzyną i ziemniakami, leczo warzywne z pomidorem, papryką, cukinią, pieczarkami i cebulą z makaronem, kompot. Wafle ryżowe z musem jabłkowym.
23.04 wt Bułki mleczne z masłem 

i dżemem, zupa mleczna z płatkami owsianymi. Rzodkiewki do chrupania.

Rosół z lanym ciastem i jarzyną, pieczeń wieprzowa, ziemniaki, surówka z kapusty pekińskiej, pory i marchwi, kompot. Smoothie z awokado, ananasów i bananów na wodzie.
24.04

śr.

Pieczywo mieszane z masłem 

pastą z szynki i jajek z cebulką zieloną, kawa na mleku. 

Ananas.

Zupa pomidorowa z jarzyną i makaronem, gulasz wołowy, kasza gryczana, surówka z ogórka kiszonego i marchwi, kompot. Sernik na zimno.
25.04 czw. Pieczywo mieszane z masłem, twarożkiem i łososiem wędzonym, herbata owocowa.

½ gruszki.

Zupa brokułowa z jarzyną i ziemniakami, potrawka z kurczaka z zielonym groszkiem i jarzyną z makaronem, kompot. Grysik na mleku z musem malinowym. 
26.04 pt. Pieczywo mieszane z masłem,polędwicą sopocką i pomidorem ze szczypiorkiem na listku sałaty, kakao.  Rosół z makaronem i jarzyną, pulpety w sosie koperkowym, ziemniaki, marchew na gęsto, kompot. Jogurt naturalnyz orzechami i rodzynkami.
29.04 pn. Pieczywo mieszane z masłem,

sardynki w pomidorachz ogórkiem małosolnym, herbata z cytryną, 

Cryspi chrupiące plasterki.

Zupa z kalarepy z jarzyną i kaszą jaglaną, makaron z serem, kompot.

Papryka do chrupania.

Gruszka, wafle tortowe.
30.04 wt. Pieczywo mieszane z masłem, szynką z pieca i ogórkiem zielonym, kawa na mleku. Zupa koperkowa z jarzyną i kaszą manną, sztuka mięsa gotowanego, ziemniaki z kapustą, kompot. Serek homogenizowany.
02.05 czw. Pieczywo mieszane z masłem, twarożkiem z rzodkiewką, herbata owocowa. Żur z kiełbasą i ziemniakami, ryż z jabłkiem, kompot. Mus  owocowy Bakuś. 
06.05 pn. Pieczywo mieszane z masłem, pastą jajeczną z cebulką zieloną, herbata z mlekiem. Ogórki zielone do chrupania. Zupa z fasolką szparagową i jarzyną z ziemniakami, ryba duszona w warzywach z ryżem, kompot. Kisiel z gruszką.

WODA  MIĘDZY POSIŁKAMI

Intendent zastrzega sobie prawo do zmian w jadłospisie z przyczyn od niego niezależnych.